PDF Drukuj Email
WARZYWA ZIELONE
 
Do grupy warzyw zielonych zalicza się różne gatunki warzyw, których częścią jadalną są ciemnozielone liście i łodygi oraz rzadziej kwiatostany (brokuły). W grupie tej na szczególną uwagę zasługują: szpinak, sałata, kapusta brukselska, kapusta pekińska, brokuły, nać pietruszki i selera, botwina, koper.

Jedna porcja surówki z warzyw zielonych (100 g) zawiera:

Energia - od 8 kcal (sałata) do 42 kcal (kapusta)

Białko - od 1,2 g (sałata) do 3,7 g (szpinak)

Tłuszcz - od 0,2 g (sałata) do 0,3 g (szpinak)

Błonnik - od 0,7 g (szpinak) do 1,3 g (kapusta)

Witamina C - od 10 mg (sałata) do 160 mg (nać pietruszki)

Witamina A - (karotenoidy) od 2,4 mg (kapusta) do 6,6 mg (nać pietruszki)

Witamina E - (tokoferole) od kilku do kilkunastu mg

     Warzywa zielone są doskonałym źródłem witamin A, C i E, czyli zestawu najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, które chronią organizm człowieka przed nadmiarem wolnych rodników, mających - jak wiadomo - działanie rakotwórcze oraz przyspieszające procesy starzenia. Ponadto zielone warzywa to bogate źródło błonnika oraz makro- i mikro elementów, w tym magnezu, żelaza, potasu. W czasie gotowania warzywa zielone tracą pewną ilość swych cennych składników, więc najbogatszym źródłem witamin są surówki z warzyw zielonych oraz polecane zwłaszcza w zimie mrożonki. Obróbkę cieplną najlepiej przeprowadzać w specjalnych naczyniach próżniowych (szybkowarach) lub na parze, tak aby nie tracić cennych witamin rozpuszczalnych w wodzie.

     PORADY DLA KUPUJĄCYCH

     Szukaj warzyw o zielonych i delikatnych liściach. Liście żółte i zwiędłe świadczą o tym, że warzywo jest stare i może być gorzkie.

     PORADY DLA KONSUMENTÓW

     Zielone warzywa najlepiej przechowywać w perforowanych torbach plastikowych, w lodówce. W takich warunkach zachowują swoją świeżość przez tydzień. Pamiętaj, aby przez zjedzeniem dokładnie je oczyścić i umyć, gdyż mogą być zanieczyszczone ziemią.

     KORZYŚCI ZDROWOTNE

     Zielone warzywa liściaste to najbogatsze źródło całego zestawu witamin o działaniu antynowotworowym. Spraw sobie prezent, zjedz raz dziennie surówkę z zielonych warzyw.

 
Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych?
 
Kto jest online
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
 —————————————
 
0 801 108 108
 
—————————————